Yoganın Faydaları

  Yoganın Faydaları

  Son yıllarda ülkemizde de oldukça popülerleşen Yoga, sağlığını doğal yollardan korumak isteyen ve zihinsel bir iyileşmenin peşinde olanların ilk tercihlerinden biri oluyor. Yoganın faydaları arasında en başta zihin ve vücut sağlığının bir ahenk içerisinde gelişmesi geliyor. Bunlara rağmen, yanlış bilinenin aksine o bir spor değil, bir felsefe sistemi.

  100’den fazla farklı türü ya da öğretisi olan bu uygulama genellikle meditasyon, nefes egzersizleri ve çeşitli duruşlardan (poz) oluşuyor. Asana da denilen bu Yoga pozları çeşitli esneme hareketleriyle farklı kas gruplarının çalışmasını sağlıyor. Onu bu kadar çekici kılan şey ise aslında çok basit bir uygulama olması. Günde yarım saat kadar az bir süre ayırarak siz de bedeninizin kendi kendini iyileştirecek güce kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

  Yoga Nedir?

  Yoga nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bedensel ve ruhsal olarak iyi hissetmek için yapılan ve nefese odaklanan bir egzersiz demek olur. Özellikle şehirde yaşayan ve günlük hayatta strese maruz kalan insanlara bu egzersizin en önemli artısı da stresin önüne geçmesi ya da azaltması oluyor. Gücü ve esnekliği artırması da cabası.

  Yoga’nın ilk amacı ise, karşılaştırıldığı spor uygulamalarından biraz farklı. O daha çok farkındalığı artırmak ve ruh ile beden arasında bir uyum yaratmak amacı ile tercih ediliyor. Bunların yanında yoganın faydaları arasında oldukça somut olanlar da var. Bunların başında solunum ve kalp sağlığını iyileştirmek, depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının önüne geçmek ve kasları güçlendirmek geliyor.

   

  Yoganın faydaları nelerdir?

  Batı ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde çok sevilen Yoga’nın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa pek çok faydası olduğu biliniyor. Yoganın faydaları arasında bazılarının bilimsel bir dayanağı olmasa da yoganın bilimsel faydaları şöyle:

  • Yoganın faydaları nelerdir sorusuna verilecek ilk cevap stresi azaltmak ve rahatlamayı sağlamak olur. Bilimsel araştırmalar Yoga pratiklerinin vücudumuzda strese sebep olan Kortizol hormonunun azalmasını sağladığı sonucunu ortaya koyuyor.
  • Pek çok insan neden Yoga’ya başladıkları sorulduğunda kaygı bozukluğuna iyi geldiği argümanını ortaya atar. İşin ilginç yanı, bu gerçekten de doğrudur. Yapılan araştırmalar Yoga uygulamasının ve egzersizlerinin, özellikle de meditasyon ile birlikte uygulandığında, kaygıyı azalttığını kanıtlıyor.
  • Yoganın bedene faydaları arasında en bilineni kalp hastalığı riskini azalttığı. Vücut sağlığı denildiğinde kalp, bütün vücudumuzun iyiliğini etkileyen en önemli organ olarak ilk aklımıza gelen. Elbette kalp sağlığı için Yoga ve spor kadar doğru beslenme de büyük bir rol oynuyor.
  • Yürütülen bazı araştırmalar Yoga’nın ayrıca antidepresan etkisi gösterdiği ve depresyon semptomlarının azalmasını sağladığını ortaya koyuyor. Kortizol hormonunu azaltması ve vücuttaki Serotonin hormonu seviyesini etkilemesi ise bu durumu kanıtlar nitelikte.
  • Tüm dünyada insanların Yoga’ya başlama motivasyonlarının başında uyku kalitesini artırmak geliyor. Günlük rutinin içine Yoga eklendiğinde, uyku düzeninin oturduğu ve daha kaliteli hale geldiği ise bilimsel araştırmalar tarafından da destekleniyor.
  • Pek çok insan Yoga yapmanın esnekliği ve dengeyi artırdığını düşünüyor. Çok da haklılar. Yapılan araştırmalar özellikle belirli Yoga duruşları ya da pozlarının gerçekten vücudu daha dengeli ve esnek hale getirdiği sonucunu ortaya koyuyor.
  • Yoga’ya özgü olan ve Pranayama olarak bilinen nefes stili, nefes alış verişi iyileştiriyor ve bunun bir sonucu olarak solunum sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Bazı araştırmalar ise yoganın bu yönüyle Astım hastalığının semptomlarını da azalttığı sonucuna varmış durumda.
  • Yoga, genellikle çeşitli pozlardan ve meditasyon yöntemlerinden oluşuyor olması sebebiyle hafif bir “spor” olarak biliniyor. Oysa Yoga bir spor olmamakla birlikte bedensel gücü kesinlikle artırıyor.

   

   

  Sana en yakın güzellik noktalarını keşfet > 

   

  Bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz 👇

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir