Site icon Online Güzellik Blog

Yoganın Faydaları

Yoganın Faydaları

Son yıllarda ülkemizde de oldukça popülerleşen Yoga, sağlığını doğal yollardan korumak isteyen ve zihinsel bir iyileşmenin peşinde olanların ilk tercihlerinden biri oluyor. Yoganın faydaları arasında en başta zihin ve vücut sağlığının bir ahenk içerisinde gelişmesi geliyor. Bunlara rağmen, yanlış bilinenin aksine o bir spor değil, bir felsefe sistemi.

100’den fazla farklı türü ya da öğretisi olan bu uygulama genellikle meditasyon, nefes egzersizleri ve çeşitli duruşlardan (poz) oluşuyor. Asana da denilen bu Yoga pozları çeşitli esneme hareketleriyle farklı kas gruplarının çalışmasını sağlıyor. Onu bu kadar çekici kılan şey ise aslında çok basit bir uygulama olması. Günde yarım saat kadar az bir süre ayırarak siz de bedeninizin kendi kendini iyileştirecek güce kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yoga Nedir?

Yoga nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bedensel ve ruhsal olarak iyi hissetmek için yapılan ve nefese odaklanan bir egzersiz demek olur. Özellikle şehirde yaşayan ve günlük hayatta strese maruz kalan insanlara bu egzersizin en önemli artısı da stresin önüne geçmesi ya da azaltması oluyor. Gücü ve esnekliği artırması da cabası.

Yoga’nın ilk amacı ise, karşılaştırıldığı spor uygulamalarından biraz farklı. O daha çok farkındalığı artırmak ve ruh ile beden arasında bir uyum yaratmak amacı ile tercih ediliyor. Bunların yanında yoganın faydaları arasında oldukça somut olanlar da var. Bunların başında solunum ve kalp sağlığını iyileştirmek, depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının önüne geçmek ve kasları güçlendirmek geliyor.

 

Yoganın faydaları nelerdir?

Batı ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde çok sevilen Yoga’nın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa pek çok faydası olduğu biliniyor. Yoganın faydaları arasında bazılarının bilimsel bir dayanağı olmasa da yoganın bilimsel faydaları şöyle:

 

 

Sana en yakın güzellik noktalarını keşfet > 

 

Bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz 👇

Exit mobile version