Kilo Aldırmayan Yemekler Yapmak İçin 5 İpucu

  Form korumak, Mart ayı sona ermeye yüz tutmuş ve baharın esintileri iyiden iyiye hissedilmeye başlamışken bugünlerde her evde en çok konuşulan başlıklardan biri haline geldi. Çoğumuz kışın aldığımız birkaç kiloyu yaz bastırmadan verme, bazılarımız da formunu koruyup yaza kazasız belasız girme derdine düştük bile. Ancak eğer siz de “Bu sefer Pazartesi kesin başlıyorum”culardansanız baharın en popüler emeline ulaşmak hiç de kolay değil.

  Sizi çok iyi anlayan yoldaşlarınız olarak, diyet yapmakta zorlanan ama yine de form korumak isteyen kişisel bakım ve güzellik meraklıları için kilo aldırmayan yemekler yapmanın sırlarını araştırdık ve tam beş çok kullanışlı yöntem bulduk. Şekillenmiş bir yaz hayal ediyorsanız sonuna kadar okuyun!

  1. Az yağlı yemekler de lezzetlidir!

  Listemize en klasik kilo kaçıran yöntemle başlıyoruz. Aslında hepimiz kilo ve yağın ilişkisini çok iyi biliriz, fakat çok önemli olduğu için bu listenin en başında durmayı hak eden bir tavsiye.

  Yemek pişirirken normalde kullandığınız yağ miktarının sadece beşte biri kadarını kullanarak ciddi bir fark yaratmanız mümkün. Çoğumuz yemek ne kadar yağlıysa o kadar lezzetlidir diye düşünürüz, halbuki çok çok az yağla pişmiş yemekler de uygun baharatlar kullanıldığında lezzetli olabiliyorlar. Bu yüzden artık sloganınız, “Sıfır yağ, bol baharat!”

  2. Tatlı ihtiyacınızı az yağlı kekle kapatın.

  Canınız tatlı istediğinde, bir parça organik bitter çikolatayla yetinemeyenlerdenseniz ve illa bir parça tatlı hamur yemeden edemiyorsanız ev yapımı diyet kek tam sizlik bir çözüm.

  Standart kek ölçülerinde bildiğiniz gibi keke bir bardak sıvıyağ, bir bardak da süt veya içilebilir başka bir sıvı konur ve sıvı dengesi toplam iki bardak sıvıyla sağlanmış olur. Siz kek yaparken bir bardak sıvıyağ yerine, çeyrek bardak, hatta daha az sıvıyağ kullanın ve sıvı dengesinin kalanını başka bir sıvıyla doldurun. Kekinizi daha da diyet kek haline getirmek istiyorsanız şekerin miktarını da azaltın veya diyabetik şuruplardan kullanmayı deneyin. Bol meyveli, az şekerli ve az yağlı bir diyet kek dilimi, tatlı krizinizi hafif yoldan sona erdirecektir.

  3. Yemekleri salatalaştırın!

  Canınız spesifik ve bol kalorili bir yemek çekiyor olabilir. Bu yemek diyetinize hiç uygun olmayabilir. Öyleyse dahice bir çözüm, o yemeği salatalaştırmak!

  Yemeği mümkün olduğunca az yağla, istediğiniz gibi pişirin. Yanında da kocaman bir kase bol yeşil bir salata hazırlayın. Normal diyetlerde, yemeğin yanında bir kase de salata önerilir. Fakat yemeği az porsiyon alıp, sanki yiyemediğiniz yemekten kalan boşluğu salatayla doldurmaya çalışıyormuş gibi bir hisse kapılıyor olabilirsiniz. Güzel yemek tabakta size sinsi sinsi bakarken ikinci bir tabak almamak çok zorlaşıyor olabilir. Bu yüzden, salatayı yemeğin yanında yemek yerine, lezzetli bir salata hazırlayıp yemekten bir kepçe alarak salatanın üzerine dökün. Salatayla iyice karıştırın. Hemen hemen çoğu etli ve sebzeli yemek tat olarak salatayla gayet uyumludur. Böylece, yemeğin tadını bolca alırken bir yandan psikolojik zulüm görmeden kocaman ve lezzetli bir porsiyonunuz olacak.

  4. Yemeği omletleştirin!

  Tıpkı salatalaştırma tekniğindeki gibi, canınızın çektiği yemekten bir kepçe alıp bir tavaya dökün. Üzerine oldukça besleyici ve sağlıklı protein deposu iki yumurta kırıp karıştırarak pişirin. Arzunuza göre tuz ve karabiber gibi uyumlu baharatlarla lezzetlendirin.

  Bu yöntem, hem kalorisi bol olan yemekten daha az yemenizi sağlayacak hem de hemen hemen her türlü etli ve sebzeli yemekle uygulanabildiğinden karnınızı sağlıklı şekilde doyuracak!

  5. Sıvıyla beraber tüketmeye uygun yemekler pişirin!

  Eskiden kaselerde bolca sunulan kompostoları ne çabuk unuttuk? Artık sadece Ramazan’larda hatırladığımız, masada kaseler içinde sunulan o kompostolar aslında mideyi sıvıyla doldurup daha az yememizi sağlıyorlardı. Sadece komposto değil, kaşıkla yemeye uygun bir kase ayran da mideyi kolay yoldan şişirmeye uygun bir yardımcı.

  Yanında sıvıyla tüketmeye en uygun yemeklerin başındaysa bol sebzeli bulgur pilavı geliyor. Sebzeli bulgur pilavı, aslında her diyette olmayı hak eden son derece besleyici ve pirince oranla daha az kalorili bir yemek. İçine bol domates, biber, bezelye, çeşitli yeşil otlar ve mantarı bolca ekleyebileceğiniz, sebze ağırlıklı bir bulgur pilavını bir kase ayranla beraber tüketmek aslında lezzetine göre oldukça az kalorili bir alternatif.

  Sana en yakın ve en iyi noktaları keşfet. 

  Sizin de az kalorili, kilo aldırmayan yemek önerileriniz varsa yorum bırakarak tüm dünyayla paylaşmayı unutmayın!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir